Základní škola

Základní škola Pyšel je neúplná malotřídní škola s 1. - 4. ročníkem, které jsou umístěny ve dvou třídách. Naši školu navštěvují děti z obcí Pyšel, Vaneč, Zahrádka a Častotice. Spádovou školou je pro nás ZŠ Budišov, s níž spolupracujeme. Kapacita školy je stanovena pro 30 žáků. Mateřská škola má kapacitu 22 dětí, jsou zde přijaty děti od 2 do 6 let.

Základní škola a mateřská škola Pyšel je vedle kostela a fary třetí významnou budovou v obci.

Začátky školy byly těžké. Od roku 1780 se vyučovalo v domě č. 2, ale teprve v roce 1789 došlo ke stavbě školní budovy. Byla postavena jako jednotřídní s bytem pro učitele. V takovýchto malých školách vyučoval např. vysloužilý voják, který uměl číst a psát a vyučoval pouze za stravu.

Do pyšelské školy byly přiřazeny vesnice: Zahrádka, Častotice, Vaneč, Požďatín a Kamenná. Ve škole bylo velké množství dětí (150 - 180 dětí), proto se vyučovalo ve dvou směnách - dopoledne starší děti od 8 do 12 hodin, odpoledne mladší děti od 13 do 16 hodin.

O sto let později byla škola organizovaná jako dvojtřídní, ještě později jako trojtřídní a byly také dostavěny učebny.

Škola byla mnohokrát přestavována a upravována, některé prostory školy sloužily například jako sňatková síň, ambulance pro školní a předškolní děti, školní kuchyně.

Také v současné době se provádějí různé úpravy a opravy. Škola je nyní dvojtřídní s 1. - 4.ročníkem a její součástí je i mateřská škola.

loader Načítám...
Fond Vysočiny